Koło Młodych Informatyków

Aktualności

Zwiastun projektu dotyczącego śledzenia linii i unikania przeszkód

Opublikowano 16. stycznia 2015 o 14:09 przez admin

Cześć, tu Karol, dołączyłem do Koła Młodych Informatyków w bieżącym semestrze i dziś nadszedł czas na zwiastun projektu, nad którym rozpocząłem pracę wraz z Patrykiem. Studiujemy informatykę na 3 semestrze i odkrywamy nowe pola jej zastosowań.

Nasz projekt dotyczy kwadrokoptera Parrot AR Drone w wesji 2.0. Celem jest zaprogramowanie go w taki sposób, by pokonał wyznaczoną za pomocą linii trasę, omijając jednocześnie napotkane przeszkody. Rozpoznanie trasy oraz przeszkód umożliwią nam dwie wbudowane w maszynę kamery (obserwujące podłoże oraz obszar przed quadcopterem). Sterowania opieramy na wiedzy zaczerpniętej z dedykowanej AR Drone biblioteki (by Ruslan Balanukhin), bazującej na oficjalnym SDK do AR Drone. Poniżej przedstawiamy krótki zwiastun.

Share

Trzy grosze KMI w promocji studiów na PŁ

Opublikowano 16. stycznia 2015 o 13:53 przez admin

W ramach promocji kierunków studiów i samych studiów na Politechnice Łódzkiej, w Instytucie, na prośbę Działu Promocji naszej uczelni, zorganizowano wykład dotyczący podstawowych zagadnień sztucznej inteligencji dla uczniów technikum informatycznego, poprowadzony przez pana dr inż. Piotra Urbanka oraz prezentację projektów prowadzonych aktualnie w Kole i zaprzyjaźnionym laboratorium. Podczas prezentacji wsparcia udzielił nam m.in. pan dr inż. Piotr Duch.

Share

Grant klastra ICT = nowy sprzęt

Opublikowano 19. 2014 o 17:16 przez admin

Dziś otrzymaliśmy dostawę sprzętu zakupionego dzięki wsparciu Klastra ICT Polska Centralna (http://ictcluster.pl/pl/). Jako koło naukowe, otrzymany grant zainwestowaliśmy w rozwój zaplecza sprzętowego, dzięki któremu nasi nowi członkowie oraz prowadzone przez nas projekty, a w szczególności projekt humanoida-avatara, działającego w systemie perswazyjnym, będą mogły przejść do kolejnych faz prac.

Share

Warsztaty podstaw pracy i zabawy z robotami dla najmłodszych

Opublikowano 14. 2014 o 1:07 przez admin

13 grudnia 2014 członkowie Koła, wspierani przez opiekunów, przeprowadzili warsztaty dla dzieci w wieku 7-13 lat, w sali laboratoryjnej łódzkiego Centrum Nauki “Experymentarium” na I piętrze Manufaktury. 20-osobowa grupa młodszych kolegów otrzymała informacje o podstawach zabawy i pracy z robotami, od ich konstrukcji do oprogramowania. Istniała również, oczywiście, możliwość sterowania niemal wszystkimi z konstrukcji i urządzeń, jakimi dysponuje Koło. Jednak poza zabawą z platformą jezdną, robotem kroczącym, quadcopterem czy pozostałymi pojazdami, młodzi uczestnicy warsztatów pozytywnie zaskoczyli członków Koła swoją wiedzą dotyczącą zarówno konstrukcji robotyki, jak i dziedzin techniki i najnowszych technologii. A zatem: do zobaczenia w Politechnice! :)

Share

Intel Galileo w zasobach KMI

Opublikowano 11. 2014 o 15:25 przez admin

Jednostka macierzysta Koła, Instytut Informatyki Stosowanej, na wniosek jednego z głównych opiekunów naukowych Koła, ds. systemów wbudowanych i zagadnień elektronicznych, otrzymał od firmy Microsoft 10 nowiutkich zestawów Intel Galileo. Przekazano je dla celów pracy Koła Naukowego.PostPub Jeżeli jesteście zainteresowani poznaniem tej platformy, zapraszamy do wspólnej zabawy!

Share

Reprezentacja Wydziału EEIiA podczas VI Festiwalu Studenckich Kół Naukowych

Opublikowano 8. 2014 o 11:41 przez admin

W dniach 4 i 5 grudnia 2014 w budynku Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki odbywał się VI Festiwal Studenckich Kół Naukowych. Koło Młodych Informatyków brało w tym wydarzeniu aktywny udział, zapewniając zarówno sprzęt, jak i pokazy urządzeń, z którymi pracowaliśmy lub pracujemy na co dzień w trwających aktualnie projektach.
Członkowie i opiekunowie Koła spotkali się ze znacznym zainteresowaniem naszą działalnością nie tylko maturzystów, lecz również studentów naszego i innych wydziałów, a także członków innych kół naukowych. Mieliśmy możliwość udzielenia praktycznych porad przyszłym studentom i kilkoro z nich bardzo pozytywnie zdziwiło nas sprecyzowaniem dalszych planów rozwoju na ich obecnym etapie edukacji.
Warto wspomnieć o tym, iż prócz ściśle technicznie nacechowanych odwiedzających, stoisko wydziałowe budziło także zainteresowanie reprezentantów innych dziedzin, związanych ze sztuką projektowania i rysunku, jak również m.in. Miss PŁ, która z łatwością poradziła sobie ze sterowaniem jedną z naszych maszyn – oryginalną konstrukcją hexapoda. Poniżej galeria ilustrująca wydarzenie.

Share

Spotkanie organizacyjne KMI na semestr zimowy 2014/2015

Opublikowano 30. 2014 o 17:16 przez admin

Spotkanie organizacyjne Koła na semestr zimowy 2014/2015 odbędzie się 12 listopada o godzinie 16.00 w sali E110. Zapraszamy członków (część wyborcza spotkania) oraz wszystkich zainteresowanych!

Share

Prezentacja dla najmłodszych

Opublikowano 30. 2014 o 14:45 przez admin

W dniu 24 września 2014 Instytut Informatyki Stosowanej odwiedziła klasa II b, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Rąbieniu. Koło Młodych Informatyków aktywnie uczestniczyło w przybliżaniu młodszemu pokoleniu efektów i głównych założeń projektów prowadzonych przez członków Koła. Poniżej krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

Share

Spotkanie dla studentów zainteresowanych Kołem Naukowym

Opublikowano 17. kwietnia 2014 o 12:33 przez Tomek Jaworski

W przyszły czwartek, 24 kwietnia 2014, w sali E110 o godzinie 16:00, odbędzie się spotkanie dla studentów zainteresowanych uczestnictwem w Kole Naukowym.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

Share

Udział w Dniu Otwartym LO Centrum Szkół Mundurowych

Opublikowano 10. kwietnia 2014 o 14:18 przez admin

W dniu 5 kwietnia 2014 członkowie Koła wzięli udział w Dniu Otwartym LO Centrum Szkół Mundurowych w Łodzi. Zaprezentowano m.in. robota kroczącego, platformę mobilną oraz robota humanoidalnego, jako rezultaty prac projektowych. Wyróżniono potencjał systemów w zastosowaniach dla celów służb mundurowych, tj. Policji oraz wojska. Prócz pokazu platform prototypowych, uczestnicy Dnia Otwartego mieli również możliwość obejrzenia filmów prezentujących Autonomicznego Robota Mobilnego Pola Walki, nad którym prowadzone są prace w Instytucie.
Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację z tego wydarzenia, podczas którego wspierał nas Opiekun Koła, pan mgr inż. Tomasz Jaworski.

Share